krauze
  • English
  • Polish
andrzejkrauze.pl
Andrzej Krauze PDF

Muzyk, kompozytor, producent. Urodził się w 1962 r. w Szadku.
Dzieciństwo spędził w Zduńskiej Woli, kończąc jako jeden z sześciu pierwszych dyplomantów tamtejszą Szkołę Muzyczną I st. w klasie akordeonu. W 1976 roku przeprowadził się do Łodzi i rozpoczął naukę w tamtejszym Państwowym Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego, w klasie trąbki. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wychowania Muzycznego oraz Kompozycję w kl. prof. Jerzego Bauera.

W latach 1985-1989 współpracował z TVP tworząc muzykę do spektakli telewizyjnych i estradowych, m.in. „Spotkań z balladą”. Skomponował ścieżkę dźwiękową do 60-ciu odcinków cyklu animowanego dla dzieci „Kasztaniaki” oraz seriali w animacji rysunkowej: „Kulfon, co z ciebie wyrośnie”, „Przychodzi baba do doktora”, „Mokra bajeczka”, „English & Arts”.

Jest autorem muzyki do filmu fabularnego w koprodukcji polsko-francusko-niemieckiej „Colonel Bunker” - 1996 (nominacja do Oskara w kategorii filmów zagranicznych - 1997), filmu fabularnego „Taxi A”, seriali TVP „Fałszerze – Powrót Sfory”, „Dziki 2”, oraz filmów dokumentalnych m.in.: „Non Possumus” o Prymasie Stefanie Wyszyńskim (nagroda Grand Prix za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich - Niepokalanów 2002), „Jestem gotowy na wszystko” o ks. Jerzym Popiełuszce (1-sza nagroda za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich - Niepokalanów 2003), „Na podobieństwo Jacka” o Jacku Kuroniu, „Habemus Papam” o Janie Pawle II, „Lecznica pod św. Franciszkiem” (12 odcinków), „August Kardynał Hlond” (Grand Prix za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich - Niepokalanów 2004), „Portret Damy. Karolina Lanckorońska”, „Dzieci z Litzmannstadt Ghetto”, „Uwięziony Prymas”,  „Kolumbowie w kolorze feldgrau”, „Ostatni Świadek”, „Papieski Reporter”, „Fundacja Jana Pawła II. 25lat” „Jestem gotowy na wszystko” „Żywot i obywatelstwo” „Korab Wygnańców. Jan Łaski w Anglii” .

Autor muzyki do spektakli Teatru Telewizji (m.in. „Bliźniak”, „Swoja”). Zrealizował widowisko telewizyjne „Wysłannicy Gai”. Jest twórcą muzyki do filmu „Ostatnie Pokolenie”, projektów muzycznych: „Dzieci z łódzkiego getta” - 2004 (koncert multimedialny i dokument filmowy) oraz „Children of the Łódź Ghetto” (płyta CD, również jako producent), Oratorium „Sprawiedliwi Tej Ziemi” – 2009. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu reklam telewizyjnych. Prowadzi firmę AK Production. Jest członkiem: ZAiKS, ZAKR, SAWP.


Dyskografia:
Colonel Bunker – 1997 Koch International
Dzieci z łódzkiego getta – 2004 AK Production
Sprawiedliwi Tej Ziemi – 2009 AK Production